Message board topics
Reply Create A New Topic Subscribe to this Discussion
Author:
CATCHPSU's Photo CATCHPSU Posts: 1,127
1/10/20 10:42 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Having to buy some items that are GF does run up the bill sometimes. I do try to buy seasonal items, i.e. blueberries in summer months.

The other thing to look at is that even if eating healthy is costing you more, it still saves you a ton of money in medical bills.



 current weight: 164.4 
167
162.75
158.5
154.25
150
JUSTEATREALFOOD's Photo JUSTEATREALFOOD Posts: 3,084
1/7/20 7:02 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I have 3 meat eaters in my household aged 42(me), 20(girl), and 14(very hungry teenage boy). My husband eats a vegan diet.

A few years ago I started working at a farm that sells pastured, grass fed, hormone free meat. I trade work for food. So for one 7 hours work day I get approximately 2 weeks worth of meat and eggs for the 3 meat eaters in my family. Plus I get any foods deemed not ok to sell because its old or doesn’t look good (produce). Food that’s expired (pantry teams), or it has a packaging defect etc. I’ll take the food as long as it’s safe to do so.

I buy produce and some lunch items for my son at the local discount grocery store which usually runs me about $60-80 a week. I also buy organic dairy which is about $20 a week.

We shop at Costco once a month and I buy my oils there when I need them (olive, avocado and coconut). Vitamins. Breads, soup and crackers for the boys. Real vanilla. Some produce. Hubby loves snacks so he gets popcorn and veggie straws.

My husband eats a vegan diet so he buys a lot of specialty cheeses, meat substitutes and things like soups, cheese free pizzas and burritos for quick meals. I don’t ask the cost because it makes me want to cry.

I wonder how much I would spend if it were just me...


ETA - Leftovers are amazing! Waste not, want not.




Edited by: JUSTEATREALFOOD at: 1/7/2020 (07:04)
JERF - Just Eat Real Food

I'm not a doctor or dietitian. I'm just a real whole foods nutrition nerd.

I eat mostly vegetables, fats, meats, some fruit and dark chocolate. Unprocessed and preservative free food. And it's changed my life!

5'4"
Maintaining since 2012
42 years old
2 kids

Lowering my A1C and keeping my blood sugar levels steady eating LCHF.


 current weight: 130.0 
140
136.25
132.5
128.75
125
SHERILYN1956 Posts: 70
1/6/20 9:07 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I'll have to keep an eye out for whole turkeys (on special). I love them! It's just me so I don't think about buying so much. Yeah, Whyshoshoni, I do try to keep my carbs between 40-60.



 current weight: 170.0 
220
205
190
175
160
SHOAPIE's Photo SHOAPIE Posts: 31,872
1/6/20 10:56 A

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I always watch for specials and buy appropriately. Watch your food waste. This can cause groceries to cost more.



 Pounds lost: 7.3 
0
8.75
17.5
26.25
35
SLIMMERKIWI's Photo SLIMMERKIWI SparkPoints: (325,069)
Fitness Minutes: (45,078)
Posts: 31,469
1/6/20 3:46 A



My SparkPage
Send Private Message
Reply
I wish turkeys were really low cost in NZ. I bought one as a treat at Xmas Time. It was on a REALLY GOOD special - NZ$50 for 4.25kg. Normally that size is well into the $60's and they are only really sold at Xmas time.

Because I have always had to live off the smell of an oily rag, I take very good advantage of the various food specials and bulk buy as much as possible. Then I bulk cook and freeze in single serve containers, so I have a variety of good, healthy options available for when I want them. Apart from fruit/veggies a large portion of my groceries are specials.

Buying this way not only saves money on food, by cooking in bulk it also saves power/gas/clean-up, too, AND it is something healthy to go to for when you are really tired or don't have the time.

I mainly buy a 40% less carb potato (also lower calories), but they are a little bit more expensive than others varieties. On the odd occasion they are on special I buy a couple bags and then bulk cook them, too, and mash them with Parmesan and Parsley then freeze in single serve dollops.

There are many ways of cutting costs if you take time to analyze where your money is going. I keep a spending spreadsheet for all my expenditures. It is amazing what you can learn from that. If you are inclined to spend money unnecessarily, it is a good way to draw attention to it, too, and therefore you are more readily able to cut it back. Just ask yourself, "Do I need it or do I want it?" If you want it, don't get it. If you need it, ask yourself what would happen if you didn't buy it. If the answer is 'nothing' then you didn't need it, you just wanted it, in which case don't buy it, however if the answer is "I will go hungry" or "I will freeze" then you needed it in which case get it.

Kris



Co-Moderator Dealing with Depression
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=953


Team Leader Essential Tremors :-) (Benign and Familial) www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=30225


Co-Leader Crohn's Can't Stop Me
www.sparkpeople.com/myspark/groups_i
ndividual.asp?gid=17464


I am not a Dr - please check with your qualified Health Professional for a diagnosis and treatment plan


 current weight: 154.0 
213
198.25
183.5
168.75
154
WHYSHOSHONI SparkPoints: (13,713)
Fitness Minutes: (23,401)
Posts: 1,018
1/5/20 10:56 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
I am lucky that we have several stores and markets selling organic produce at a comparable price to non-organic. Our larger supermarkets have taken note and now also offer more organic items and minimally processed items in order to keep the business.

Sherilyn, if you are keto or low carb, dried beans may not be an option, but otherwise they are a great source of protein and fiber for a very low cost. Also, if you watch the seasonal sales you can find certain items (such as hams or turkeys during the Christmas holidays) for a fraction of the usual price, a great low cost source of protein. Last January my local grocery store was selling half hams for 49 cents per pound. With a 10 pound ham $4.90, and a bag of dried beans about $2, you can make a lot of high protein meals. Even without the beans it’s a great value.



 current weight: 123.9 
158
149.475
140.95
132.425
123.9
INTOTHENEW's Photo INTOTHENEW Posts: 722
1/5/20 7:49 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
It’s amusing listening to to excuses.

There is no bad food, only bad cooks.
SHERILYN1956 Posts: 70
1/5/20 6:13 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
Where I live the only whole foods market is super expensive. There's only supermarkets. I eat low-cal (while watching my carbs-there is no way I could afford higher protein!). My grocery bill is some higher, but so is inflation and the only really inexpensive foods besides going completely veg are refined carbs. If I was going for no pesticides etc. it would be totally out of my budget! Oh, and I can't afford restaurants, which is probably better for my waistline anyway. emoticon

Edited by: SHERILYN1956 at: 1/5/2020 (18:17)

 current weight: 170.0 
220
205
190
175
160
NIRERIN Posts: 14,679
1/4/20 1:14 P

Send Private Message
Reply
I tend to average under $50 a week for just me. I've made the $30-35 range work for a few years and am currently enjoying not having to keep it so tight. I've also been aiming for trying a new place out about every other week and that isn't included in my groceries. I eat mostly vegetarian with a bit of fish thrown in sometimes.

I think the higher costs tend to go along with unseasonal and really restrictive meal plans (ie you have to have blueberries, even if blueberries are $10 for the little 6 oz clamshell. Also, yes, I consider a meal plan that won't let you swap for whatever is in season and on sale restrictive.) along with the waste that comes with not really planning ahead. I also think that being able to plan and cook and shop is a skill that a lot of people lack practice in, especially when starting out, and that drives the cost up. One person, especially if that person is you, is much easier to plan for than a family as well.

-google first. ask questions later.

RUSTY_WOODS Posts: 1,007
1/4/20 12:32 P

My SparkPage
Send Private Message
Reply
In the past I have spent $100 a week on groceries for regular food. Some of it is cheap, but some is very expensive, based on the final bill.

This does not include cost of several meals a week, out at a restaurant. About $60.

I have been doing Keto since Aug 25th. It is a lot like low carb, but higher fat, lower protein, and very low in carbs, which I did previously ( under 20 g ), so that did not change. My problem was, I cheated a lot on low carb. I didn't like eating lbs. of meat a day ( 150-200 g protein ). I went from 360 to 240 back in 2010/11.. and on August 25th, I was 289..lol. I spent the past few years bouncing between 260-290 most of the time.

So I never really had any idea what a full week of groceries ( food ) cost, because I would not buy 7 days worth, knowing I wouldn't eat that much, because I would cheat.

But for the past 4 months I have been on plan, buying food which helped me lose 51.6 lbs., in 131 days.

I switched to Aldi's, not just because they are cheap, but they pay their employees a decent wage. I buy my chicken at an Amish store, so it has no additives. This is more expensive, but since I eat 3-4 ozs. at a meal, the overall cost is not much. I can buy 3 lbs. of chicken and it last 2 weeks.

So the cost is less, due to Aldi's prices, but also I am saving money due to not buying tons of meat.

Yesterday, I bought a week's groceries, and did not need any " other " things for the house,just food. My bill was $32.19, and I realize that even with other things, my bill rarely comes to $50 a week.

I eat over 2000 calories a day, so not starving myself, and I have lost 50 lbs. in just over 4 months.

Are other people seeing an increase in groceries when they eat healthy? I see a drop of $50 a week, not to mention the $60 a week I used to use eating at restaurants.

I have no idea where the idea that eating healthy is so expensive got started.. maybe from buying pre-packaged meals??

I am wondering if others are seeing a price drop or gain, and what plan they are on.



 current weight: 227.6 
289
258
227
196
165
Page: 1 of (1)  

Report Inappropriate Post

Other Diet and Nutrition Topics:

Topics:
Last Post:
7/25/2019 11:22:26 AM
8/6/2019 12:52:18 AM
9/25/2019 9:52:18 PM

Thread URL: https://sparkpittsburgh.sparkpeople.com/myspark/messageboard.asp?imboard=7&imparent=51082166

Review our Community Guidelines