SP Premium
SNUGGLY4U

SparkPoints
 

Can I feed myself for $5 or less per day?

Saturday, February 26, 2011

So many of my cyber friends are having problems nourishing themselves on a budget. I decided to see how much the food I make actually costs per serving, and if I could decrease that signifigantly.

First step was not buying ANY junk food. I still bought some convenience food (pizza mix, etc), but it still cut $60 of needless spending. I am a stay at home Mommy now (as well as having my etsy shop) and so I need to cut corners.

Breakfast: .68/serving
Potato and Mushroom Omelette and an Orange.

50g organic mushrooms (.31)
20g shredded potato (.02)
1 lg egg (.15)
1 orange (.20)
Glass of Water

EDIT: Lunch was 2.03 and consisted of a huge bowl of Veggie and Bacon Carbonara and a Coke. Don't judge, we all have cravings =p

1 egg (.15)
1/4 onion (.05)
1/2 broccoli stem (.16)
125g pasta (.18)
1 thick slice nitrate free free range bacon (.50) (note: regular bacon would have been .46. four cents well spent)
30g low fat mozza (.66)
1c. coke (.33) I only drank half, but I poured a whole cup
Share This Post With Others
Member Comments About This Blog Post
  • no profile photo CD3468211
    This can be done. It isn't too bad either. Always eat your leftovers. You will be surprised how much this will save you and how creative you will become to find a way to use them up. Home made is more work, but much cheaper and the old fashioned things that people used to use are more cost effective. Quick cooking oats take no more time to fix than packaged instant oatmeal and way cheaper, way less packaging and just plain better for you. anyway, good for you and have fun
    3413 days ago
  • RPM123
    it is possible, tough but possible, way to go!
    3413 days ago
  • SNUGGLY4U
    If I manage to stick to $5/person/day that will cut our food bill roughly in half. I am happy with that as a starting place.
    3413 days ago
  • LEEZAB
    Yes it is possible. especially if you use soups (homemade) and things that Stretch. For example I buy a large 42 oz container of STORE Brand oats or organic oats for 1.99 a pound and make oatmeal each am. That container of 42 oz costs about $2 and serves 30 breakfasts. I do add to it-usually a half of an apple or some canned peaches; 1 tbs blackstrap molasses ( I need iron) and cinnamon. It takes 2 minutes in the microwave!
    Oh I found out a way to keep apples after they are cut for a day or two. This works if they are going into something like cereal. You put them in water and in the refridgerator. They get a slight brown tinge but are great to add to the next days oatmeal. oh and vegetarians (me!) can eat a little less costly. Think black beans and lentils. Good luck!
    3413 days ago
  • JILLTBNAGART
    Girl if you try really hard you can feed yourself on way, way less per day. Its the 26th of Feb. I've spent $135.76 on groceries this month. I won't spend another dime until next weekend which will be March. I'm feeding myself AND my hubby. Do the math. Its a whole lot less than $5 a day per person.
    3413 days ago
  • Add Your Comment to the Blog Post

    Log in to post a comment


    Disclaimer: Weight loss results will vary from person to person. No individual result should be seen as a typical result of following the SparkPeople program.